7 omylů o sexu na vozíku

ilustrační foto

Publikováno: 06. 06. 2014

Jaké jsou nejčastější předsudky ohledně erotiky vozíčkářů? Nezaškodí připomenout si 7 základních omylů o sexu na vozíku.

Lidé na vozíku jsou asexuální

To je nejběžnější mýtus ohledně sexu na vozíku. Lidé na vozíku pochopitelně asexuální nejsou. Nikdy nebyli a nebudou. Sexuální disfunce části vozíčkářů jsou ale neustále znovu a znovu přisuzovány všem osobám sedícím v ortopedických vozících. Běžní lidé nejsou schopni, nebo dokonce ochotni, uvažovat o rozdílech a příčinách pobytu na vozíku. Pro mnoho lidí s omezenou schopností pohybu je sexualita dokonce významnější, než jak by bylo na první pohled patrné. Věnují svému tělu zvýšenou pozornost, protože musí překonávat handicap. Proto vnímají svou sexualitu tím více, čím méně mají příležitost ji uplatnit. A pokud ji nedávají nijak zvlášť najevo, neznamená to, že jim chybí.

Sexuální téma je vozíčkářům nepříjemné

Velmi rozšířený omyl, který vytváří ohromnou komunikační bariéru. Takové to: „... já si myslím, že ty si myslíš...“ je právě zdrojem všech možných předsudků a vzájemného nepochopení. Lidé na vozíku nejsou jiný živočišný druh. Mají stejné sny, touhy a přání. Není třeba se obávat, že jim sexuální téma vadí. Všem určitě ne. Nepříjemné ovšem může být třeba přímé dotazování typu: „... a postaví se ti vůbec?“ Dáma se totiž takto nikdy neptá. Dáma se postará o to, aby se mohla přesvědčit sama. A že to jde rychle.

Lidé na vozíku budou při sexu nudní

Co můžu očekávat za zázraky od osoby, která je na vozíku. Moc toho o praktickém sexu asi vědět nebude. Tak taková představa pramení z široce zažitého názoru o asexualitě vozíčkářů, a je rovněž zcela mylná. Dokonce se dá říci, že opak je pravdou. Mnoho vozíčkářů dokázalo svou „nevýhodu“ proměnit ve výhodu. O případný intimní vztah dokáží pečovat s nevšední energií, snad právě proto, že je pro ně svým způsobem vzácnější. Zkušenější partneři nejspíš potvrdí, že vozíčkáři i vozíčkářky dokáží svůj pohybový handicap v posteli nahradit vynalézavostí, zručností a fantazií. Takže žádné obavy, nuda s nimi rozhodně nehrozí.

Vozíčkáři nemají erekci

Pochopitelně to neplatí všeobecně, vždy a všude. Vozíčkáři mít poruchu erekce mohou, ale také nemusejí. Vždy je rozhodující míra zdravotního handicapu. Jak známo, mužská erekce ovšem nefunguje na požádání. Pokud jste tedy, milé dámy, udělaly s vozíčkářem negativní zkušenost, neznamená to ještě, že nemohl, ale možná že jenom nechtěl.

Vozíčkářky nemají orgasmus

Ohledně ženského orgasmu byly popsány tuny papíru a Velký bratr nám k tématu nabízí skoro 4 000 000 odkazů. Orgasmus není pro všechny ženy samozřejmostí. I pro něj platí, že nefunguje na požádání. Omylem ovšem je myslet si, že když je žena jednou na vozíku, tak ho mít prostě nemůže. I zde rozhoduje zdravotní stav a momentální intimní naladění. Pro sexuální partnery vozíčkářek v tomto případě platí jedno: zkoušet, zapojit fantazii, experimentovat. I cesta totiž může být cíl.

Lidé na vozíku nemohou mít děti

Lidé na vozíku děti mít mohou. Zdravotní pohybový handicap nemusí automaticky znamentat ztrátu potence mužů, ani plodnosti žen. Zdravotní rizika a případné těhotenské komplikace jsou pravděpodobnější a je žádoucí svůj záměr konzultovat s lékařem. To, že mnoho lidí na vozíku potomky nemá, ale pramení většinou z jiných než čistě zdravotních důvodů.

Lidé na vozíku trpí sexuální nouzí

Dá se říci, že to je svým způsobem pravda, ale je tu ovšem jedno ale. Ano, většinová společnost to s integrací vozíčků myslí dobře. V řadě oblastí se podařilo rozdíly mezi „choďáky“ a vozíčkáři zcela smazat. O sexuálních vztazích se to ovšem říci nedá. Stále existují předsudky, ze kterých pramení jistá zdrženlivost až odtažitost vůči potenciálním sexuálním partnerům na vozíku. Z toho plyne omezená nabídka šancí na intimní sblížení a proto se dá říci, že lidé na vozíku skutečně trpí určitou sexuální nouzí. Neplatí to ale obecně.

Jasně o tom hovoří reálné zkušenosti mladších mužů, kteří se dostali na vozík až v průběhu svého sexuálního života a mohou tedy posuzovat míru sexuální nouze takříkajíc „z obou stran barikády“. Ti uvádějí, že se jejich erotický život rozjel na plné obrátky paradoxně až na vozíku. Jejich handicap totiž přitahuje určitý druh dívek a žen se silným pečovatelským pudem, který může snadno přerůst i do sexuální oblasti.

( vozickarskenoviny.cz )

Doporučujeme, čtěte také:

Sexuální průvodkyně pro handicapované

5 chyb při komunikaci s vozíčkářem

Chodící vozíčkář terčem posměchu

Další články z rubriky

Nová výměna Euroklíče

Publikováno: 01. 04. 2017

Připravte se na příchod nové generace Euroklíče

Interiérová jistota

Publikováno: 31. 03. 2017

Aby snad nedošlo k zaboření do podlahy.

Sexuální pomůcka

Publikováno: 14. 01. 2016

Taková malá hříšná židlička

Recept Vozíčkářských novin

Publikováno: 19. 12. 2015

Vozíčkářské blaho nejen o vánocích

Alternativní mobilita

Publikováno: 26. 06. 2015

Co ti lidé všechno nevymyslí.

Budoucnost nakupování

Publikováno: 25. 06. 2015

Vstup povolen pouze vozíčkářům.

Zpomalovače příliš rychlých vozíčkářů

Publikováno: 17. 06. 2015

Úřadům došla trpělivost.

Svět specifických zážitků

Publikováno: 14. 06. 2015

Kvalitní sexuální asistenci najdete ve Švýcarsku.

Nejčtenější články

Callow, zakladatel bezbariérové veřejné dopravy

Publikováno: 06. 08. 2014

Veřejnou bezbariérovou dopravu založil slepý veterán z první světové války.

Číst dále

5 chyb při komunikaci s vozíčkářem

Publikováno: 28. 05. 2014

Nezaškodí připomenout 5 základních chyb, kterých se běžní chodící lidé vůči vozíčkářům dopouštějí.

Číst dále

Svlékla se už rovnou předem

Publikováno: 04. 07. 2014

Protože atraktivní vozíčkářku pravidelně osahávali při každé kontrole, rozhodla se jim to usnadnit.

Číst dále


Vozíčkářské noviny, všechna práva vyhrazena © 2013 - 2019 Copyright

[email protected]

Vytvořil Ondrej Sika,