ilustrační foto: vozickarskenoviny.cz
Publikováno: 22. 06. 2014
Tak vypadá tunel po brazilsku. Na mistrovství světa ve fotbale vyhrazená místa pro vozíčkáře nakonec vozíčkářům moc neslouží.
Nejdříve to byla velká sláva. V prosinci roku 2011 vydal organizační výbor pro přípravu mistrovství světa ve fotbale v Brazílii prohlášení o podpoře diváků na ortopedickém vozíku. Pořádající fotbalový svaz vyčlenil na bezbariérové úpravy přístupnosti stadionů a volné vstupenky 10 milionů Euro. To znamená, že na celé mistrovství pro ně bude připraveno i 32 000 vstupenek zdarma. Vozíčkáři se zaradovali, protože s tak velkorysou nabídkou skutečně nepočítali. A výsledek? Deset miliónů Euro zmizelo, ale vozíčkáři se nestačili divit. Organizátoři totiž potichu rozpustili významnou část volných vstupenek i mezi lidi, kteří v životě na vozíku neseděli.
Vznikla totiž právní norma, která považuje osoby s BMI (Body-Mass-Index) více než 30 za handicapované. Tlustí lidé tedy dostali stejný nárok žádat o volné vstupenky do bezbariérových sektorů vyhrazených původně vozíčkářům. A protože tlustých lidí je podstatně více než vozíčkářů, výsledek je jasný. S nápadem přišel bývalý slavný útočník Romario. Tento mistr světa z roku 1994 sedí od roku 2010 v brazilském parlamentu za socialisty. Tak přišli vozíčkáři o valnou část výhod, na které byla původně astronomická částka určena.
( vozickarskenoviny.cz )
5 chyb při komunikaci s vozíčkářem
Publikováno: 11. 03. 2017
Pomoc studentu zdravotnické školy v Klatovech
Publikováno: 03. 10. 2015
Navštíví nás legendární sportovec na vozíku
Publikováno: 06. 08. 2014
Veřejnou bezbariérovou dopravu založil slepý veterán z první světové války.
Publikováno: 28. 05. 2014
Nezaškodí připomenout 5 základních chyb, kterých se běžní chodící lidé vůči vozíčkářům dopouštějí.
Publikováno: 04. 07. 2014
Protože atraktivní vozíčkářku pravidelně osahávali při každé kontrole, rozhodla se jim to usnadnit.
Vytvořil Ondrej Sika,