Sexuální asistence v Německu

Foto: arhivach.org

Poslední aktualizace: 16. 07. 2019

Vozíčkáři v Německu zkoušejí náhradní sexuální partnerství. Pokud ovšem žijí v ústavní péči, mohou si na něj nechat zajít chuť.

Na sexuální asistenci se v Německu pohlíží z mnoha úhlů pohledu. Na jedné straně přetrvávají kategorické odsudky údajné prostituce, na opačné straně stojí názory řadící sexuální asistenci mezi přirozené terapeutické výkony. Pravda bude nejspíše uprostřed. Spolková legislativa prostituci povoluje, ale zároveň ji výrazně omezuje. Běžná sociálně-terapeutická praxe dosud sexuální oblast obchází obloukem, ale zároveň potřebu řešení sexuální frustrace handicapovaných osob přiznává. V současné době tedy prochází Německo obdobím hledání obecně přijatelného kompromisu, který by vyhovoval většině zainteresovaných. Dalším z aspektů problematiky sexuální asistence je náboženství. Německo je z tohoto pohledu rozděleno na tři části. Katolický jih, protestantský sever a nové spolkové země, které jsou v podstatě ateistické. Ústavní sociální péče je do značné míry zajišťována právě církevními organizacemi a to je momentálně také největším problémem sexuální asistence v Německu. Jakákoliv forma asistovaných intimních služeb není pro katolické i evangelické ústavy zkrátka akceptovatelná a jejich ústavní předpisy vstup osob poskytujících sexuální asistenci vysloveně zakazují.

Určité východisko ze současné situace představuje pokus o definování přípustného rozsahu asistovaných sexuálních výkonů. Hovoří se o rozdělování na aktivní a pasivní roli terapeuta, o sexuálním doprovodu nebo sexuálním koučování. V této souvislosti se zavádí pojem surrogatpartner ( náhradní parner ), tedy osoba poskytující náhradní sexuální partnerství léčebně terapeutického charakteru. Na rozdíl od klasické komerční prostituce poskytuje náhradní partner větší spektrum mentálních a emociálních prožitků. Lékařům a běžnému ošetřovatelskému personálu není poskytování aktivních sexuálních výkonů dovoleno. To platí i pro certifikované fyzioterapeuty a ergoterapeuty. Jedním z problematických aspektů náhradního partnerství je riziko rozvoje citových vazeb handicapovaných osob k poskytovatelům náhradní sexuální péče. Na druhé straně je poukazováno i na určité riziko psychického i fyzického zneužívání handicapovaných osob terapeuty. Institut náhradního sexuálního partnerství na své systematizování v rámci sociálních služeb dosud čeká. V Německu neexistuje autorita, která by mohla vzdělání v oblasti náhradního sexuálního partnerství relevantně certifikovat. To ovšem neznamená, že sexuální asistence jako taková neexistuje. Existuje a má se čile k světu. Dá se dokonce říci, že jí nevyjasněná pozice dokonce vyhovuje. Nejčastěji se s ní můžeme v Německu setkat u poskytovatelů zjevných či skrytých erotických služeb typu tantrických masáží. Zájem o specializaci na poskytování náhradního partnerství má i řada občanských sdružení. Jejich snahou je nabídnout handicapovaným osobám alternativu k běžné komerční prostituci a sexuální asistenci vůči ní co nejvíce vymezit.

( vozickarskenoviny.cz )

Přečtěte si také:

První díl: Sexuální průvodkyně pro handicapované

Druhý díl: Sexuální asistence v Holandsku

Další články z rubriky

Nová výměna Euroklíče

Publikováno: 01. 04. 2017

Připravte se na příchod nové generace Euroklíče

Interiérová jistota

Publikováno: 31. 03. 2017

Aby snad nedošlo k zaboření do podlahy.

Sexuální pomůcka

Publikováno: 14. 01. 2016

Taková malá hříšná židlička

Recept Vozíčkářských novin

Publikováno: 19. 12. 2015

Vozíčkářské blaho nejen o vánocích

Alternativní mobilita

Publikováno: 26. 06. 2015

Co ti lidé všechno nevymyslí.

Budoucnost nakupování

Publikováno: 25. 06. 2015

Vstup povolen pouze vozíčkářům.

Zpomalovače příliš rychlých vozíčkářů

Publikováno: 17. 06. 2015

Úřadům došla trpělivost.

Svět specifických zážitků

Publikováno: 14. 06. 2015

Kvalitní sexuální asistenci najdete ve Švýcarsku.

Nejčtenější články

Callow, zakladatel bezbariérové veřejné dopravy

Publikováno: 06. 08. 2014

Veřejnou bezbariérovou dopravu založil slepý veterán z první světové války.

Číst dále

5 chyb při komunikaci s vozíčkářem

Publikováno: 28. 05. 2014

Nezaškodí připomenout 5 základních chyb, kterých se běžní chodící lidé vůči vozíčkářům dopouštějí.

Číst dále

Svlékla se už rovnou předem

Publikováno: 04. 07. 2014

Protože atraktivní vozíčkářku pravidelně osahávali při každé kontrole, rozhodla se jim to usnadnit.

Číst dále


Vozíčkářské noviny, všechna práva vyhrazena © 2013 - 2019 Copyright

[email protected]

Vytvořil Ondrej Sika,